Щоденні біблійні уроки
Уроки з послань Петра (II)
Урок 2. Підіймайтеся сходами, докладаючи всі старання
Змінити розмір шрифту:
«Тому докладіть усі старання, покажіть у вашій вірі чесноту, а в чесноті – пізнання, в пізнанні – стриманість, у стриманості – терпеливість, у терпеливості – побожність» (2 Петра 1:5, 6).
«Петро представляє нам сходи істинного освячення, основа яких опирається на землю, а найвища сходинка – сягає престолу Безкінечного. Ми не можемо одним зусиллям досягти найвищої сходинки цих сходів. Ми повинні підійматися сходинка за сходинкою. Але, роблячи це, ми знаходимося в небезпеці відчути запаморочення, втратити свідомість і впасти, якщо не дивитимемося вгору, на Ісуса, Проводиря і Вершителя нашої віри». // Рев’ю енд Геральд, 1 грудня 1885 року.
Додаткові матеріали для вивчення: Служіння зцілення. – С.497-502.
Неділя 7 липня
1. ВАЖЛИВА ХРИСТИЯНСЬКА ЧЕСНОТА
а. Яка сходинка є наступною після старанного зміцнення нашої віри?
2 Петра 1:5 (перша частина): «Тому докладіть усі старання, покажіть у вашій вірі чесноту…».
«Після прийняття євангельської віри, наша перша справа – виявити принципи чесноти та чистоти і таким чином очистити свідомість і серце для прийняття істинного знання». – Свідоцтва для церкви. – Т.1. – С.552.
«Бути завжди напоготові протистояти злу – це постійна боротьба; все ж нам варто здобувати одну перемогу за іншою над собою та силами темряви...
Без чистої, незаплямованої чесноти ніхто ніколи не зможе досягти будь-якого почесного становища. Але благородні прагнення та любов до праведності не передаються у спадок. Характер не можна купити; він повинен бути сформований за допомогою наполегливих зусиль, котрі докладаються, щоб протистояти спокусі. Формування правильного характеру – це праця всього життя, результат молитовного роздуму, поєднаного з великою метою. Досконалість вашого характеру повинна бути результатом ваших власних зусиль. Друзі можуть заохочувати вас, але вони не можуть зробити всю роботу за вас. Бажання, зітхання, мрії ніколи не зроблять вас доброю чи великою людиною. Ви повинні підніматися вгору. Підпережіть стегна вашого розуму і приступайте до роботи з усією силою своєї волі». – Основи християнського виховання. – С.187.
1. Чому мені необхідно розвивати активні та пасивні християнські чесноти?
Понеділок 8 липня
2. ЗНАННЯ, НЕОБХІДНЕ ДЛЯ СПАСІННЯ
а. Опишіть знання, яке ми покликані здобути, піднімаючись сходами Петра.
2 Петра 1:5 (остання частина): «…а в чесноті – пізнання»;
Від Івана 17:3: «Вічне життя є те, щоби знали Тебе, єдиного істинного Бога, і Того, Кого Ти послав, – Ісуса Христа».
«Апостол представляє віруючим сходи християнської досконалості, кожна сходинка яких є постійним зростанням у пізнанні Бога і у сходженні якими не повинно бути зупинки…
Після прийняття євангельської віри, наступна робота віруючої людини полягає в тому, щоб примножити у своєму характері чесноти і таким чином очистити серце та підготувати розум до прийняття пізнання Бога. Це знання є основою будь-якої істинної освіти та всілякого істинного служіння. Це єдиний реальний захист від спокуси; і тільки це може зробити людину подібною до Бога за характером. Через пізнання Бога і Його Сина Ісуса Христа віруючій людині дається усе те, що потрібне для життя і побожності. Жоден добрий дар не утримується від того, хто щиро бажає здобути Божу праведність». // Рев’ю енд Геральд, 19 вересня 1912 року.
«Ми повинні навчатися у Христа. Ми повинні знати, Ким Він є для тих, кого Він викупив. Ми повинні усвідомити, що через віру в Нього ми маємо привілей стати учасниками Божественної природи і таким чином уникнути морального розтління, яке є у світі. Тоді ми очищаємося від будь-якого гріха, від усіх недоліків характеру. Не треба зберігати жодної гріховної схильності…
Коли ми стаємо учасниками Божественної природи, успадковані та набуті схильності до зла відсікаються від нашого характеру, і ми стаємо живою силою до добра. Постійно навчаючись у Божественного Вчителя, щодня стаючи учасниками Його природи, ми співпрацюємо з Богом у подоланні спокус сатани. Бог працює, і людина працює для того, щоб вона могла бути єдиною з Христом, як Христос єдиний з Богом». – Біблійний коментар АСД [з коментарів Е.Г. Уайт]. – Т.7. – С.943.15
б. Назвіть ще одне знання, яке потрібне нам для християнського зростання.
Псалом 77:7: «Ночами я пригадую свої пісні, спілкуюся зі своїм серцем, і мій дух шукає відповіді»;
2 до коринтян 13:5: «Випробовуйте себе самих, чи перебуваєте ви у вірі, пізнавайте себе. Хіба ви не знаєте себе, що Ісус Христос у вас? Чи, може, ви недосвідчені?».
«Щоб отримати допомогу від Христа, ми повинні усвідомити свої потреби. Нам слід краще пізнати себе самих. Христос може спасти тільки ту людину, яка визнає себе грішною. Ми отримаємо Божественну силу лише тоді, коли зрозуміємо, що ми є абсолютно безпорадні, і відмовимося покладатися на себе». – Свідоцтва для церкви. – Т.8. – С.316.
2. Як я можу краще пізнати Бога і чому це є важливим саме зараз?
Вівторок 9 липня
3. ВИЯВЛЯЮЧИ САМОВЛАДАННЯ, НЕ ВИХОДЯЧИ З-ПІД КОНТРОЛЮ
а. Про яку тему розмірковують натхненні вчителі Євангелії?
Дії 24:24, 25: «24 А через декілька днів прийшов Фелікс зі своєю дружиною Друзилою, яка була юдейкою, покликав Павла, щоби почути від нього про віру в Ісуса Христа. 25 Коли він говорив про праведність, стриманість та майбутній суд, Фелікс, перелякавшись, відповів: Тепер досить, іди, а відповідного часу я покличу тебе!»;
До филип’ян 4:5: «Нехай ваша стриманість стане відомою всім людям. Господь близько!» (переклад з англ.).
«Близько півтори години я говорила з людьми про сходи освячення Петра, що складаються з восьми сходинок. Я говорила про стриманість і про те, наскільки важливо, щоб батьки навчали своїх дітей самозречення та самоконтролю, оберігаючи апетит та смак від потурання, яке шкодить розумовим, моральним та фізичним силам.
Уроки самовладання і самозречення повинні бути засвоєні за допомогою виховання у дитинстві та юності. Апетит потрібно стримувати та виховувати, і це відповідальна робота, яка покладена на батьків. Впродовж минулих поколінь молодь була показником суспільства.
Якби батьки виконували свій обов’язок, накриваючи стіл корисною їжею, відмовляючись від подразнюючих і збуджуючих речовин, і водночас навчили би своїх дітей самовладанню і так виховували б їхній характер, щоб розвинути моральну силу, нам не довелося б тепер мати справу з левом нестриманості. Після того як звички потурання сформувалися, виросли разом з ними і зміцнилися, як же важко тим, хто не був належним чином навчений в юності, позбутися своїх неправильних звичок і навчитися стримувати себе та свої неприродні апетити. Як важко навчити таких людей і змусити їх відчути необхідність християнської стриманості, коли вони досягають зрілості. Уроки стриманості слід починати з того часу, коли дитину заколисують у колисці». // Рев’ю енд Геральд, 11 травня 1876 року.
б. Яка наступна сходинка цих сходів і чому?
2 Петра 1:6 (перша частина): «В пізнанні – стриманість…».
«Бог не дає людині дозволу порушувати закони її буття. Але людина, піддаючись спокусам сатани і потураючи нестриманості, підпорядковує вищі здібності тваринним апетитам і пристрастям. Коли вони беруть гору, людина, яка була створена трохи нижчою за ангелів, зі здібностями, які можуть удосконалюватися, піддається контролю сатани. І він отримує легкий доступ до тих, хто перебуває у рабстві апетиту. Через нестриманість одні жертвують половиною, а інші – двома третинами своїх фізичних, розумових та моральних сил. Люди, котрі бажають мати ясний розум, щоб розпізнавати підступи сатани, повинні тримати свої фізичні апетити під контролем розуму та совісті. Моральна та енергійна дія вищих сил розуму необхідна для вдосконалення християнського характеру». // Реформатор здоров’я, 1 березня 1878 року.
3. У яких сферах життя мені потрібно виявляти більше стриманості?
Середа 10 липня
4. ТЕРПЕЛИВІСТЬ НЕМОЖЛИВА БЕЗ СТРИМАНОСТІ
а. Яким чином стриманість веде до наступної важливої чесноти в цих сходах?
2 Петра 1:6 (середня частина): «...у стриманості – терпеливість...»;
Від Луки 21:19: «У вашій терпеливості здобудете ваші душі».
«Будь-яка звичка чи діяльність, що послаблює нервову систему, розумові здібності чи фізичну силу, робить людину нездатною до прояву наступної чесноти, яка йде за стриманістю, – терпеливість…
Нестримана людина, яка вживає збуджуючі речовини, – пиво, вино, спиртні напої, чай та каву, опіум, тютюн чи будь-які інші шкідливі для здоров’я речовини, не може бути терпеливою. Отже, стриманість – це та сходинка, на якій ми повинні утвердити наші стопи, перш ніж зможемо проявити терпеливість. У харчуванні, одязі, роботі, у повсякденних справах, у фізичних вправах ми повинні керуватися знанням, яке ми зобов’язані здобути, щоб за допомогою серйозних зусиль практикувати правильне ставлення до життя та здоров’я». – Наше найвище покликання. – С.69.17
б. Як стриманість допомагає розвивати терпеливість і чому ці обидві риси є вкрай важливими в останні дні історії Землі?
Об’явлення 14:12: «Тут терпіння святих, які бережуть Божі заповіді та віру Ісуса!».
«Погане поводження зі своїм шлунком через потурання нездоровому апетитові – плідне джерело більшості церковних чвар. Ті, котрі їдять і працюють непомірно і нерозумно, так само нерозумно говорять і поводяться. Нестримана людина не може бути терпеливою. Не обов’язково вживати міцні алкогольні напої, щоб бути нестриманим. Гріх нестриманості в харчуванні, коли людина їсть занадто часто, занадто велику кількість і вживає жирну, нездорову їжу, порушує роботу органів травлення, погано впливає на мозок і спотворює здорове судження, перешкоджаючи розумному, спокійному, здоровому мисленню та діям. Подібні звички є справжньою причиною багатьох церковних конфліктів. Тому, щоб Божі діти могли гідно постати перед Богом і прославляти Його у своїх тілах і душах, які є Божими, вони повинні виявити інтерес і прагнення до того, щоб відмовитися від задоволення свого апетиту і проявити стриманість у всьому. Тоді вони зможуть зрозуміти Істину у всій її ясності та красі, втілити її у своєму житті та завдяки мудрій, розсудливій та прямолінійній поведінці не дадуть ворогам нашої віри приводу ганьбити справу Істини». – Свідоцтва для церкви. – Т.1. – С.618.
4. Чому терпеливість є вкрай важливою чеснотою в суспільстві, яке стає все більш ворожим і агресивним?
Четвер 11 липня
5. ЧУДОВИЙ РЕЗУЛЬТАТ ТЕРПЕЛИВОСТІ
а. Що повинна розвивати в нас терпеливість?
2 Петра 1:6 (остання частина): «…у терпеливості – побожність».
«Нетерпеливість призводить до розбратів, звинувачень та смутку; а терпеливість вливає бальзам миру та любові у сімейне життя. Коли ми виявляємо дорогоцінну чесноту терпеливості стосовно інших, вони відображатимуть наш дух, і ми збиратимемо з Христом. Терпеливість сприятиме єдності у церкві, сім’ї та суспільстві. Ця чеснота повинна бути вплетена в наше життя. Кожен повинен піднятися на цю сходинку зростання, і до віри, чесноти та стриманості додати терпеливість.
″У терпеливості – побожність″. Побожність – це плід християнського характеру. Якщо ми перебуваємо на Лозі, то принесемо плоди Духа. Життя Лози проявить себе через гілки. Ми повинні мати тісний і близький зв’язок з Небом, щоб мати чесноту благочестя. Ісус буде гостем у наших домівках, членом нашої родини, якщо ми будемо відображати Його образ і покажемо, що ми сини та доньки Всевишнього. Релігія – це прекрасна річ у сім’ї. Якщо Господь перебуватиме з нами, ми відчуємо себе членами Небесної сім’ї Христа. Ми усвідомимо, що ангели спостерігають за нами, і наші манери стануть лагідними та стриманими. Ми готуватимемося до входу в Небесні двори, розвиваючи ввічливість і благочестя. Наша мова буде святою, і наші думки зосереджуватимуться на Небесному.
Енох ходив із Богом. Він шанував Бога у всіх справах життя. Удома і на роботі він запитував: ″Чи буде це до вподоби Господу?″ І, пам’ятаючи про Бога і дотримуючись Його порад, він перемінив свій характер і став побожною людиною, шляхи якої були приємні для Господа». // Рев’ю енд Геральд, 21 лютого 1888 року.
5. Де і як проявляється побожність, прикладом якої є Енох?
П’ятниця 12 липня
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ПОВТОРЕННЯ
1. Чому мені необхідно розвивати активні та пасивні християнські чесноти?
2. Як я можу краще пізнати Бога і чому це є важливим саме зараз?
3. У яких сферах життя мені потрібно виявляти більше стриманості?
4. Чому терпеливість є вкрай важливою чеснотою в суспільстві, яке стає все більш ворожим і агресивним?
5. Де і як проявляється побожність, прикладом якої є Енох?