Щоденні біблійні уроки
Євангелія від Павла: до євреїв
Урок 6. Зростаючи у пізнанні
Змінити розмір шрифту:
«Зростайте в благодаті й пізнанні Господа нашого і Спасителя Ісуса Христа…» (2 Петра 3:18, перша частина).
«У міру того як ми приймаємо Божі благословення, Його благодать зливатиметься на нас ще більшою мірою. Навчаючись терпіти все, ми, споглядаючи Невидимого, перетворюватимемося за образом Христа…
Зростання в благодаті не приведе вас до гордого, самовдоволеного, хвалькуватого стану, але допоможе вам усвідомити свою власну нікчемність і свою цілковиту залежність від Господа». – Дивовижна Божа благодать. – С.296.
Додаткові матеріали для вивчення: Бажання віків. – С.321-327.
Неділя 4 лютого
1. ПОСТІЙННО ЗРОСТАЮЧИ
а. Що написано про дитинство Ісуса?
Від Луки 2:40: «Дитина ж росла й міцніла, сповнюючись мудрості, й благодать Божа була на Ній».
«Він – Велич Неба, Цар слави – став безпорадним немовлям у Віфлеємі, й про Нього дбала мати. У дитинстві Він був звичайною дитиною, слухався Своїх батьків і виконував їхні доручення. Але йшли роки, і, розвиваючись розумово, Він постійно зростав у благодаті та пізнанні Істини». – Виховання. – С.106.
б. Що написано про дитинство Івана, двоюрідного брата Ісуса?
Від Луки 1:80: «А дитина росла й міцніла духом, перебуваючи в пустелях до дня свого з’явлення перед Ізраїлем».
Яким є насправді Божий план стосовно всіх Його дітей?
1 до солунян 5:23, 24: «23 А Сам Бог миру нехай повністю освятить вас: нехай ваш дух, душа й тіло бездоганно будуть збережені в цілості до приходу нашого Господа Ісуса Христа. 24 Вірний Той, Хто покликав вас; Він і здійснить!».
«Освячення – хто розуміє його значення повною мірою? Розум затьмарений чуттєвою, хтивою лихоманкою. Думки необхідно очистити. Скільки лих уникнули б люди, якби вони усвідомлювали, що сила і чистота розуму і серця безпосередньо залежать від того, як вони поводяться зі своїм тілом!
Істинний християнин отримує досвід, який приносить святість. Його совість є чистою, без жодної плями провини, а душа – непорочною». – Біблійний коментар АСД [з коментарів Е.Г. Уайт]. – Т.7. – С.909.
1. Як виховання Ісуса та Івана Хрестителя може стати для нас джерелом натхнення?
Понеділок 5 лютого
2. ГРІХ ПРОТИ СВЯТОГО ДУХА
а. У якому жахливому стані перебувають ті, котрі колись мали світло з Небес, але пізніше відкинули його?
До євреїв 6:4-6: «4 Адже неможливо, щоб ті, які раз були просвічені й скуштували небесного дару, стали співучасниками Святого Духа, 5 скуштували доброту Божого Слова, силу майбутнього віку, 6 і відпали, аби знову обновлятися для покаяння, повторно розпинаючи в собі та зневажаючи Божого Сина!».
б. Яке серйозне застереження дав Ісус юдеям, які відкинули Його?
Від Матвія 12:31, 32: «31 Тому кажу вам, що кожний гріх і [кожна] хула будуть прощені людям, але хула на Духа не буде прощена. 32 І коли хто скаже слово проти Сина Людського, проститься йому, а хто скаже проти Духа Святого, не проститься йому ні в цьому віці, ні в майбутньому».
«Ніхто не повинен розглядати гріх проти Святого Духа як щось таємниче та невизначене. Гріх проти Святого Духа – це гріх постійної відмови відповісти на запрошення покаятися.
Жити більш піднесеним життям можна лише підкорившись Христу». – Віра, якою я живу. – С.58.
«Люди, які, не розуміючи Божественної природи Ісуса, виступали проти Нього, ще могли отримати прощення, оскільки під впливом Святого Духа були здатні побачити свої помилки і покаятися. Яким би тяжким не був гріх, якщо душа кається і вірує, то провина змивається Кров’ю Христа. Але хто відкидає Святого Духа, той опиняється в такому становищі, коли вже не може покаятися й увірувати. Саме через Духа Бог працює над серцем людини. Коли люди свідомо відкидають Духа і заявляють, що Він від сатани походить, тоді позбавляють себе можливості спілкування з Богом. Коли Дух остаточно відкидається людиною, Бог уже нічого не може зробити для такої душі». – Бажання віків. – С.321.
в. Як наші слова впливають на наш характер?
Від Матвія 12:36: «Кажу ж вам, що за кожне пусте слово, яке люди скажуть, відповідатимуть судного дня».
«Застереження Христа щодо гріха проти Святого Духа тісно пов’язане з пересторогою відносно марних і лихих слів. Слова свідчать про те, що відбувається в серці. ″Чим переповнене серце, те промовляють уста″ (Від Луки 6:45). Однак слова – це більше, ніж показник характеру: вони мають силу справляти вплив на характер. Люди підпадають під вплив власних слів… Одного разу висловивши думку або прийнявши рішення, вони часто бувають надто гордими, щоб забрати свої слова назад. Такі особистості намагаються переконати себе у власній правоті, і таким чином починають вірити в неї. Небезпечно вимовляти слова сумніву; небезпечно сумніватися у Божественному світлі та критикувати його. Звичка необдумано і легковажно критикувати справляє вплив на характер людини, породжуючи неповагу й невір’я. Чимало людей, потураючи цій звичці, не усвідомлюють небезпеки і починають критикувати та відкидати дію Святого Духа». – Там саме. – С.323.
2. Поясніть гріх проти Святого Духа як процес, який веде до загибелі.
Вівторок 6 лютого
3. БОГ ЛЮБИТЬ НАШІ БЕЗКОРИСНІ СПРАВИ
а. Що апостол Павло пише про те, як Бог дивиться на нашу діяльність задля користі ближніх?
До євреїв 6:10: «Адже Бог не є несправедливий, щоби забути ваше діло і [працю] любові, яку ви виявили Його Імені, послуживши і продовжуючи служити святим».
«Наша духовна сила і благословення будуть пропорційні праці любові та добрим справам, які ми звершуємо. Апостол спонукає нас: ″Носіть тягарі один одного і таким чином виконайте Закон Христа″ (До галатів 6:2). Дотримання Божих Заповідей вимагає від нас здійснення добрих справ, самозречення, самопожертви і відданості заради блага інших, не тому, що нас можуть спасти лише наші добрі справи, але тому, що ми безумовно не можемо бути спасенними без добрих справ. Після того, як ми зробили все, на що були здатні, ми повинні сказати, що зробили не більше, ніж мали зробити. І в кращому випадку ми – слуги, які нічого не варті, не варті найменшої Божої прихильності. Христос повинен бути нашою праведністю...
Нас оточують люди, котрі відчувають духовний голод і прагнуть любові, що виявляється у словах і вчинках. Дружнє співчуття і справжні почуття ніжної зацікавленості до інших людей принесуть нашим душам благословення, якого ми ще ніколи не відчували, а також приведуть нас до близького спілкування з нашим Викупителем, Котрий прийшов у світ для звершення добрих справ, життя Котрого ми повинні наслідувати. Що ми робимо для Христа?». – Щоб мені пізнати Його. – С.334.
б. Незважаючи на те що ми не отримуємо спасіння власними справами, наскільки вони є важливими на нашій християнській дорозі?
До Тита 2:13, 14: «13 Очікуючи блаженної надії і появи слави великого Бога і Спасителя нашого Ісуса Христа, 14 Який віддав Себе за нас, щоб викупити нас від усякого беззаконня, очистити Собі особливий народ, ревний до добрих діл»;
До Тита 3:8: «Вірне слово, і я бажаю, аби на цьому ти наполягав, щоб ті, які повірили в Бога, дбали про добрі діла. Це корисно й добре для людей».
«Справжня віра завжди діє через любов. Коли ти дивишся на Голгофу, то робиш це не для того, щоб заспокоїти душу, яка нехтує своїм обов’язком, або змусити себе заснути, але для того, щоб відродити віру в Ісуса, віру, яка очистить душу від егоїзму. Коли ми вірою покладаємося на Христа, наша робота тільки починається. Кожна людина має порочні та гріховні звички, які треба викорінити за допомогою рішучої боротьби. Кожна душа повинна вести боротьбу подвигом віри. Якщо людина стала послідовником Христа, вона не може залишатися нечесною у справах, черствою, позбавленою співчуття. ЇЇ мова не може бути грубою, а поведінка – пихатою і самовпевненою. Вона не буде владною, не вдаватиметься до різких слів, критики та осудження… Ми повинні бути ревними до добрих діл, працювати на ниві добрих справ. Вірний Свідок говорить: ″Знаю твої діла″ (Об’явлення 2:2)». – Вибрані вісті. – Кн.2. – С.20.
3. Що є мотивацією для звершення справжніх добрих справ?
Середа 7 лютого
4. ГАРАНТІЯ ХРИСТИЯНСЬКОЇ НАДІЇ
а. Чого ми можемо навчитися щодо впевненості у виконанні Божих обітниць?
До євреїв 6:13-15: «13 Коли Бог давав обітницю Авраамові, не маючи ким більшим поклястися, поклявся Собою, 14 кажучи: Я поблагословлю тебе вельми і дуже розмножу! 15 Тож, будучи довготерпеливим, він одержав обітницю».
б. Що говорить Бог про Свої обітниці?
До євреїв 6:16-18: «16 Люди клянуться вищим, адже клятва для підтвердження [кладе] край усякої їхньої незгоди. 17 Тим більше Бог, бажаючи показати спадкоємцям обітниці незмінність Своєї волі, дав клятву, 18 щоби через ті дві незмінні речі, в яких неможливо, аби Бог сказав неправду, ухопившись за надію, що перед нами, ми, котрі знайшли захист, мали велику втіху».
«Господь може і бажає дати у великій мірі Своїм слугам силу, необхідну в час спокус і випробувань. Задуми ворогів Божої справи можуть видаватися добре обґрунтованими і непорушними, але Бог здатний зруйнувати найдосконаліші з них. Він зробить це певної пори і належним чином, тому що побачить: віра Його слуг випробувана достатньо». – Пророки і царі. – С.164.
в. Де знаходиться якір нашої душі?
До євреїв 6:19, 20: «19 Вона, немов якір для душі, міцний і надійний, що входить усередину, за внутрішню завісу, 20 куди, як предтеча, увійшов задля нас Ісус, ставши навіки Первосвящеником за чином Мелхиседека».
«Наша віра має проникнути за завісу, споглядаючи невидиме. Ніхто інший не зможе дивитись замість нас. Ви повинні споглядати самі. Замість того, щоб ремствувати про утримані благословення, пам’ятаймо і цінуймо вже даровані благословення». – Біблійний коментар АСД [з коментарів Е.Г. Уайт]. – Т.7. – С.930.
«Ми не можемо безпечно приймати переконання жодної людини, якою б освіченою вона не була, якщо вони не узгоджуються зі словами Великого Вчителя. Нам будуть представлені переконання людей, котрі схильні помилятися, але Боже Слово є нашим авторитетом, і ми ніколи не повинні приймати людське вчення без переконливих доказів про те, що воно узгоджується зі вченням Божого Слова. Ми повинні переконатися в тому, що стоїмо на основі вічної Істини – на Слові Живого Бога.
Істина, дорогоцінна Істина Божого Слова повинна бути представлена як у родинах, так і публічно. Ми маємо звістку, яка повинна приготувати людей вистояти серед небезпек останніх днів… Істина витримає будь-які випробування, які випадуть на її долю. Її не можуть перемогти словесні виверти сатани. Чим більше вона піддається нападу, тим яскравіше і сильніше вона сяє. Хіба ми не будемо докладати спрямованих зусиль, щоб чітко і рішуче передати звістку, бачачи прояв активних серйозних зусиль ворога? Хіба ми не виступимо вперед у силі та Дусі Бога і не отримаємо настанови від Великого Вчителя?.. ″Господи, Ти – мій Бог! Прославлятиму Тебе, оспівуватиму Твоє Ім’я, бо Ти звершив дивовижні речі, прадавні задуми, – певні й правдиві!″ (Ісаї 25:1)... Отож, зміцнимо себе, кинувши якір на слова Господа Бога Ізраїля». – Щоб мені пізнати Його. – С.210.
4. Які докази того, що Божі обітниці є істинними, ми бачили в нашому житті?
Четвер 8 лютого
5. СВЯЩЕНСТВО ЯК СИМВОЛ ХРИСТА
а. Яка сім’я була обрана Богом для священства у земній Святині? Чому?
Вихід 28:1, 2: «1 А ти візьми до себе з-поміж Ізраїльтян свого брата Аарона та його синів, аби вони були Моїми священиками: Аарона, Надава й Авігу, Елеазара та Ітамара, Ааронових синів. 2 Виготовиш священні шати своєму братові Ааронові задля величі та краси»;
Вихід 32:7, 8, 25, 26: «7 Тоді Господь промовив до Мойсея: Іди! Спускайся вниз, бо твій народ, якого ти вивів з єгипетського краю, зіпсувався! 8 Як же скоро вони зійшли з дороги, яку Я їм вказав, – зробили собі литого бичка і поклонилися йому. Вони принесли йому жертву, і сказали: Це твоє божество, Ізраїлю, яке тебе вивело з єгипетського краю!.. 25 Мойсей усвідомив, що народ, справді, неприборканий, але ж Аарон допровадив їх до свавілля на ганьбу між їхніми ворогами. 26 Тож Мойсей став біля входу в табір і проголосив: Хто за Господом, до мене! Навколо нього зібралися всі сини Левія».
«Згідно з Божественним повелінням для служіння у Святині було обране коліно Левія. З давніших часів кожний чоловік був священником свого сімейства. За днів Авраама священство вважалося первородним правом найстаршого сина. Тепер замість усіх первістків Ізраїлю Господь прийняв коліно Левія для служіння у Святині. Удостоївши їх такої честі, Він тим самим засвідчив, що схвалює їхню вірність, виявлену у служінні Йому та у виконанні Його судів над Ізраїлем, який відступив і став поклонятися золотому бичкові. Але право священства коліна Левія поширювалося лише на сім’ю Аарона. Тільки Аарон та його сини мали право служити перед Господом; на інших представників цього коліна був покладений обов’язок догляду за Скинією та предметами, що в ній знаходилися. Вони повинні були допомагати священникам під час служіння, але не мали права приносити жертви, кадити фіміам або дивитися на святі предмети без покриття». – Патріархи та пророки. – С.350.
б. Чому цей план було замінено іншим священством, яке було прообразом Христа?
До євреїв 7:11, 15-17, 21-23: «11 Отже, якби досконалість була через левітське священство, адже через нього народ одержав Закон, то чому мав з’явитися ще інший Священик за чином Мелхиседека, а не названий за чином Аарона?.. 15 Це стає ще яснішим, коли за подобою Мелхиседека з’являється інший Священик, 16 Який став таким не за Законом тілесної заповіді, а за силою незнищенного життя. 17 Тому що є свідчення: Ти – Священик навіки за чином Мелхиседека… 21 Цей же – з клятвою Того, Хто до Нього каже: Поклявся Господь і не розкається, що Ти – Священик навіки [за чином Мелхиседека], – 22 то настільки й Ісус став запорукою кращого Завіту. 23 Крім того, тих священиків було багато, оскільки смерть не давала залишатися їм».
в. Порівняйте земне священство зі священством Христа і поясніть, наскільки ефективним є священство Христа для нашого спасіння.
До євреїв 7:25-28: «25 Тому, будучи завжди живим, Він може завжди спасати тих, хто приходить до Бога через Нього, аби заступатися за них. 26 Такого потрібно було нам Первосвященика: святого, невинного, непричетного до зла, відділеного від грішників, вищого за небо. 27 Він не має потреби щодня, як первосвященики, приносити жертви, – спочатку за Свої гріхи, а потім за [гріхи] народу, бо Він це зробив один раз, принісши Самого Себе. 28 Адже Закон велів наставляти первосвящениками людей, які мають немочі, а слово клятви, що після Закону, [настановило] навіки досконалого Сина».
«Христос може спасти кожного, тому що Він завжди живий, щоб заступатися за нас. Все, що людина може зробити для власного спасіння, – це прийняти запрошення: ″Хто бажає, нехай візьме воду життя даром″ (Об’явлення 22:17). Немає такого гріха, здійсненого людиною, який не був би викуплений на Голгофі». – Вибрані вісті. – Кн.1. – С.343.
5. Чому в прагненні знайти спасіння для мене є важливим розуміння священства Христа?
П’ятниця 9 лютого
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ПОВТОРЕННЯ
1. Як виховання Ісуса та Івана Хрестителя може стати для нас джерелом натхнення?
2. Поясніть гріх проти Святого Духа як процес, який веде до загибелі.
3. Що є мотивацією для звершення справжніх добрих справ?
4. Які докази того, що Божі обітниці є істинними, ми бачили в нашому житті?
5. Чому в прагненні знайти спасіння для мене є важливим розуміння священства Христа?