Щоденні біблійні уроки
Роздуми над Посланням Якова
Урок 9. Лагідна мудрість
Змінити розмір шрифту:
«Хто мудрий і досвідчений між вами? Нехай покаже свої діла в лагідній мудрості доброго способу життя» (Якова 3:13).
«Наш Спаситель вражав людей Своєю чистотою і високою моральністю, а Його любов і ніжна доброта викликали в них захоплення. Найбідніші та найскромніші не боялися підходити до Нього». – Служителі Євангелії (1892). – С.261.
Додаткові матеріали для вивчення: Свідоцтва для церкви. – Т.5. – С.167-177.
Неділя 24 листопада
1. СПОТВОРЕНА «ПРОНИКЛИВІСТЬ»
а. Якого серйозного зла ми повинні рішуче остерігатися і чому?
Якова 3:14, 15: «14 Коли ж маєте гірку заздрість і суперництво у ваших серцях, не хваліться і не говоріть неправди на правду. 15 Це не та мудрість, яка сходить згори, а земна, душевна, бісівська».
«Той, хто відкриває своє серце для навіювань сатани, вірить злісним припущенням і плекає заздрість, той часто неправильно трактує цей свій злісний настрій розуму, називаючи його особливим передбаченням, здатністю до розпізнавання чи проникливістю у виявленні провини та розумінні недобрих мотивів інших людей. Він вважає, що володіє дорогоцінним даром і віддаляється від братів, з якими мав би бути в злагоді; він підіймається на суддівське крісло, і закриває своє серце перед тією людиною, яка, на його думку, помиляється, ніби він сам стоїть вище за спокусу. Ісус віддаляється від такої людини і залишає її ходити в іскрах вогню, який вона сама розпалила.
Нехай ніхто з вас більше не підноситься над Істиною, заявляючи, що подібний дух необхідний, якщо ми хочемо справедливо ставитися до порушників і відстоювати Істину. Така мудрість має багато прихильників, але приносить водночас дуже багато неправди та завдає шкоди. Вона не сходить згори, а є плодом ненаверненого серця. Вона походить від самого сатани. Нехай жоден обвинувач інших не приписує собі здібності до розпізнавання зла, бо, роблячи так, він одягає сатанинські риси в шати праведності. Я закликаю вас, мої брати, очистити храм душі від усього того, що її сквернить, бо все це є гірким коренем злоби». – Біблійний коментар АСД [з коментарів Е.Г. Уайт]. – Т.7. – С.936, 937.57
1. У яких ситуаціях у мене виникає спокуса судити про мотиви інших людей і називати це проникливістю?
Понеділок 25 листопада
2. ТОКСИЧНА ПОВЕДІНКА
а. Опишіть неминучий результат заздрості та чвар.
Якова 3:16: «Тому що де заздрість та чвари, там безладдя і всяке лихе діло».
«Одна людина в будь-якій установі чи церкві, яка не контролює своїх злих думок, говорить зле про братів, може розпалити найгірші пристрасті людського серця і розповсюдити закваску зла, яка діятиме на всіх, з ким вона стикається. У такий спосіб, ворог усілякої правди здобуває перемогу, і в результаті його роботи молитва Спасителя, в якій Він благав, щоб учні були єдині, як Він єдиний з Отцем, втрачає всю свою силу». – Біблійний коментар АСД [з коментарів Е.Г. Уайт]. – Т.7. – С.937.
б. На противагу людським схильностям, що підбурюються ворогом наших душ, як ми повинні взаємодіяти з іншими людьми?
Від Івана 13:34: «Нову заповідь даю вам: Любіть один одного! Як Я полюбив вас, щоб і ви любили так один одного».
«Ти висловлюєш свої міркування про людей і коментуєш їхні манери та спосіб дій, хоча не розумієш їхніх поглядів та суті їхньої роботи. Ти на все дивишся зі своєї точки зору і тому готовий сумніватися у всьому, що роблять брати, або осуджувати їх, не вникнувши у суть питання і не розглянувши його з усіх боків. Ти не знаєш, які обов’язки лежать на інших людях, і тобі не слід брати на себе відповідальність за їхні вчинки. Виконуй свій обов’язок, а виправляти інших – це справа Господа. Розвивай у собі довготерпіння, зберігай мир і душевний спокій, і за все будь вдячний…
Ти надто чутливий, і якщо чуєш, що хтось схвалює протилежний спосіб дій – не той, який ти для себе обрав, – це завдає тобі болю. Тобі здається, що тебе звинувачують, що тобі необхідно захистити себе і спасати своє життя; але у своїх серйозних зусиллях врятувати своє життя, ти втрачаєш його. Ти повинен виконати велику роботу для самого себе – померти для свого ″я″ і розвинути у собі дух поблажливості та терпіння». – Свідоцтва для церкви. – Т.2. – С.424.
«Ті, котрі критикують та осуджують одне одного, порушують Божі Заповіді та ображають Бога. Такі люди не люблять ані Господа, ані своїх ближніх. Брати і сестри, нам необхідно викинути сміття критики, підозр і скарг і стримувати свою дратівливість. Деякі люди є настільки чутливими, що їх неможливо переконати жодними аргументами. Будьте вельми чутливими щодо правильного дотримання Божого Закону і щодо того, чи дотримуєтеся Закону чи порушуєте його. Бог бажає, щоб наша чутливість виявилася саме в цьому». – Біблійний коментар АСД [з коментарів Е.Г. Уайт]. – Т.7. – С.937.58
2. Як звичка критикувати інших є порушенням Божих Заповідей?
Вівторок 26 листопада
3. ДОЛАЮЧИ РОЗЧАРУВАННЯ
a. Що написано про тих, хто любить Божий Закон?
Псалом 119:165: «Великий мир у тих, що люблять Твій Закон! Вони не спотикатимуться».
«Позбудься думки, що тобою маніпулюють, що тебе ображають, що хтось хоче пригнітити тебе або завдати тобі шкоди. Ти все бачиш неправильно. Сатана всі речі представляє тобі у спотвореному світлі». – Свідоцтва для церкви. – Т.2. – С.424.
«Світ любить гріх і ненавидить праведність, у цьому полягала причина його ворожого ставлення до Ісуса. Усі, хто відкидає Його безмежну любов, уважатимуть християнство перешкодою. Христове світло проганяє темряву, яка приховує їхні гріхи, воно вказує на необхідність змін. Люди, котрі підкоряються впливові Святого Духа, починають боротися із самими собою, у той час як інші, що приліпилися до гріха, провадять боротьбу з істиною та її представниками.
Таким чином, розгортається боротьба, і послідовників Христа звинувачують як заколотників. Однак саме їхня єдність із Богом викликає ворожість світу. Вони несуть на собі ганьбу Христа. Вони ступають на шлях, яким ішли найблагородніші люди Землі. Вони повинні зустрічати гоніння не зі смутком, а з радістю. Кожне вогняне випробовування – це засіб, який Бог використовує для їхнього очищення. Кожне випробовування робить їх придатними для співпраці з Ним. Будь-яка протидія відіграє свою роль у великій боротьбі за праведність, збільшуючи радість остаточної перемоги. Пам’ятаючи це, вони воліють з радістю прийняти випробовування своєї віри і терпіння, аніж уникати його як чогось страшного». – Бажання віків. – С.306.
б. Про що нам потрібно пам’ятати, навіть тоді, коли до нас справді ставляться несправедливо?
Від Матвія 5:11, 12, 41: «11 Блаженні ви, коли будуть вас зневажати та переслідувати, і наговорюватимуть на вас усяке лукаве [слово], обмовляючи вас за Мене. 12 Радійте й веселіться, бо велика нагорода ваша на небесах, адже так само переслідували пророків, які були перед вами… 41 Якщо хто примушуватиме тебе пройти одну верству, йди з ним дві»;
1 Петра 4:12-15: «12 Любі! Не дивуйтеся вогневі, що трапляється вам для вашого випробування, – наче якомусь дивному випадкові; 13 але радійте, що ви є учасниками Христового страждання, щоб і при з’явленні Його слави ви раділи та веселилися. 14 Ви блаженні, коли вас зневажають за Христове Ім’я, бо з вами перебуває Божий Дух слави. [Отже, ними зневажається, а вами прославляється]. 15 Ніхто з вас хай не страждає як убивця або як злодій, або як злочинець, або як той, хто втручається в чужі справи».
«Той, Хто є Божественним Головою церкви, наймогутнішим з переможців, бажав вказати Своїм послідовникам на Своє життя, Свою працю, Своє самозречення, Свою боротьбу і страждання, проходячи через зневагу, відкинення, глузування, презирство, образи, знущання, йдучи дорогою Голгофи до місця розп’яття, щоб спонукати їх йти вперед до мети заради нагороди та відплати, що обіцяні переможцю. Перемога гарантована завдяки вірі та послуху. Застосовуймо слова Христа до нашого життя». // Рев’ю енд Геральд, 24 липня 1888 року.
3. Про що нам слід пам’ятати, коли стосовно нас люди починають виявляти токсичну поведінку?
Середа 27 листопада
4. МУДРІСТЬ ЗГОРИ
a. Якою є перша риса мудрості Небесного походження? Чому вона є такою важливою для нас?
Якова 3:17 (перша частина): «А та мудрість, що згори, насамперед чиста…»;
Від Матвія 5:8: «Блаженні чисті серцем, бо вони Бога побачать».
«До Божого міста не увійде ніщо нечисте, його майбутні жителі вже тут повинні стати чистими серцем. Той, хто наслідує приклад Христа, виявлятиме все більшу огиду до нетактовної поведінки, непристойних висловів та лихих думок. Коли Христос перебуває в серці, там виявлятимуться чистота і благородність думок та вчинків.
Однак слова Ісуса: ″Блаженні чисті серцем″ мають ще глибший зміст. Благословенні Христом повинні бути чисті не лише в тому розумінні слова, як це уявляє світ, тобто вільні від усього тілесного, чисті від будь-якого пожадання, а й вірні у найпотаємніших намірах душі, вільні від гордощів і самолюбства, лагідні й безкорисливі, як діти». – Блаженства, промовлені на горі. – С.24, 25.
б. Поясніть, на чому ми повинні зосереджуватися, готуючись до зустрічі з Христом.
1 Івана 3:2, 3: «2 Улюблені! Тепер ми – Божі діти, але ще не виявилося, що будемо. Знаємо, що коли Він з’явиться, ми будемо подібні до Нього, адже побачимо Його таким, який Він є. 3 І кожний, хто має цю надію на Нього, очищає себе, як і Він чистий».
«Вірою ми бачимо його вже тепер, щодня ми пізнаємо Його милість, доброту та співчуття до нас. Ми пізнаємо характер Отця через Його Однородженого Сина; Святий Дух відкриває нашому розумові й серцю правду про Бога і про Його Посланця. Чисті серцем вступають у нові стосунки з Богом як своїм Викупителем і, пізнаючи чистоту та красу Його характеру, прагнуть відобразити Його образ. Вони пізнають Його як Отця, Котрий прагне обійняти розкаяного сина, і серця їхні сповнюються невимовною радістю та вдячністю.
Чисті серцем пізнають свого Творця в ділах Його могутніх рук, у красі природи й усього Всесвіту; ще ясніше бачать вони одкровення Його милості й благодаті у Святому Письмі. Істини, сховані від мудрих і розумних, відкриваються ″немовлятам″. Прекрасні, дорогоцінні істини, котрих не бачать мудрі світу цього, постійно розкриваються перед тими, хто з дитячою довірою прагне пізнати Божу волю та виконати її. Ми пізнаємо правду завдяки тому, що стаємо співучасниками Божественної природи.
Чисті серцем живуть вже тут, на землі, ніби в постійній присутності Божій». – Там саме. – С.26, 27.
4. Що означає бути «чистим серцем»?
Четвер 28 листопада
5. ІНШІ ВАЖЛИВІ ЯКОСТІ
а. Назвіть наступні за чистотою п’ять якостей мудрості Небесного походження, без яких наш вплив буде зіпсований.
Якова 3:17 (середня частина): «…потім мирна, лагідна, покірна, повна милосердя і добрих плодів…».
«Ви потребуєте доброти, ввічливості, лагідності та смиренності Христа. У вас є багато цінних якостей, які можуть бути вдосконалені для вищого служіння, якщо їх освятити для Бога. Вам слід зрозуміти, що до братів необхідно ставитися з добротою та ввічливістю, а не з грубістю та суворістю. Ви не усвідомлюєте, яку шкоду завдаєте своїм різким, владним ставленням до них. Служителі у вашій конференції розчаровуються, втрачають мужність, яку вони могли б мати, якби ви виявляли до них повагу, доброту, довіру та любов. Своєю поведінкою ви відокремилися від братів і сестер, і тому ваша порада не справляє належного впливу на них». – Християнське керівництво. – С.6, 7.
«Якщо твої очікування не здійснюватимуться, тобі загрожує небезпека впасти духом, відчувати занепокоєння та бажати змін у житті. Ти повинен уникати своєї схильності до осуду і до владних наказів. Звільнися від усього, що хоч якось нагадує дух критики. Богові не до вподоби, щоб Його досвідчені служителі керувалися цим духом. Молодій людині, котра прикрашає себе смиренністю і внутрішньою лагідністю, личить виявляти запал і ревність, але коли малодосвідчений юнак демонструє безрозсудну ревність і дух критики, це абсолютно неприйнятно і навіть огидно. Ніщо не може зіпсувати йому репутацію так швидко, як це. Доброта, лагідність, поблажливість, довготерпіння, здатність не піддаватися провокаціям, але все переносити, все терпіти, на все сподіватися – ось плід, що дозріває на дорогоцінному дереві любові, що має Небесне походження. Якщо це дерево удобрювати та підживлювати, воно стане вічнозеленим. Його гілки не засохнуть і листя не зів’яне. Воно безсмертне, вічне і постійно зрошується Небесною росою». – Свідоцтва для церкви. – Т.2. – С.134, 135.
5. Як я можу стати більш чуйним, відкритим і готовим коритися?
П’ятниця 29 листопада
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ПОВТОРЕННЯ
2. Як звичка критикувати інших є порушенням Божих Заповідей?
3. Про що нам слід пам’ятати, коли стосовно нас люди починають виявляти токсичну поведінку?
4. Що означає бути «чистим серцем»?
5. Як я можу стати більш чуйним, відкритим і готовим коритися?