Щоденні біблійні уроки
Євангелія від Павла: до євреїв
Урок 1. Божий Син – Творець Всесвіту
Змінити розмір шрифту:
«А цими останніми днями заговорив до нас через Сина, Якого поставив спадкоємцем усього і через Якого створив світи» (До євреїв 1:2, переклад з англ.).
«Христос розпростер небеса і заклав основи Землі. Це Його рука розмістила світи в просторі й творила польові квіти. Він ″утверджує гори Своєю силою″, ″Його море – Він його створив″ (Псалом 65:7; 95:5). Це Він наповнив землю красою, а повітря – співом. І кожне Його творіння на землі, у повітрі та в небі звіщає про любов Отця». – Бажання віків. – С.20.
Додаткові матеріали для вивчення: Бажання віків. – С.19-26.
Неділя 31 грудня
1. ПОСЛАННЯ ВІД БОГА
а. Яким чином Бог звертався до наших батьків після гріхопадіння?
До євреїв 1:1: «Багато разів і багатьма способами колись через пророків говорив Бог до [наших] батьків»;
2 Петра 1:21: «Адже пророцтво ніколи не було з волі людини, але від Бога звіщали мужі, натхнені Святим Духом».
«До того як у світі з’явився гріх, Адам вільно спілкувався зі своїм Творцем, але з тих пір, як людина відокремилася від Бога через правопорушення, людство втратило цю високу перевагу. Проте, завдяки Плану викуплення, був відкритий шлях, котрий досі надає жителям землі можливість відновити зв’язок з Небом. Бог спілкувався з людьми через Свого Духа; через одкровення, що було дано Його вибраним слугам, на світ злилося Божественне світло. ″Адже пророцтво ніколи не було з волі людини, але від Бога звіщали мужі, натхнені Святим Духом″ (2 Петра 1:21)». – Велика боротьба. – С.V.
б. Яким чином Бог відкрив Себе «цими останніми днями»?
До євреїв 1:2: «А цими останніми днями заговорив до нас через Сина, Якого поставив спадкоємцем усього і через Якого створив світи» (переклад з англ.);
Від Івана 14:8, 9: «8 Каже Йому Пилип: Господи, покажи нам Отця, – і [цього] нам вистачить. 9 Говорить йому Ісус: Стільки часу Я з вами, і ти не знаєш Мене, Пилипе? Хто Мене бачив, той і Отця бачив. Як же ти говориш: Покажи нам Отця?».
«Творець людини, Котрий проголосив вічний Закон на горі Сінай, у Своїй передсмертній агонії відстояв Своє право прощати злочин та гріх». // Рев’ю енд Геральд, 26 серпня 1909 року.
1. Поясніть, як Творець, Котрий живе на Небі, звертається до людства на Землі.
Понеділок 1 січня
2. ХРИСТОС, ОТЕЦЬ ТА АНГЕЛИ
а. Які взаємини існують між Христом і Отцем?
До євреїв 1:3: «Він, будучи сяйвом слави та образом Його сутності, утримуючи все словом Своєї сили, здійснивши [Собою] очищення [наших] гріхів, сів праворуч Величності на висотах»;
Від Івана 10:30: «Я і Отець – Ми одне!».
«Як особистість Бог явив Себе у Своєму Синові. Ісус, віддзеркалення слави Отця ″та образ Його сутності″ (див. До євреїв 1:3), як особистий Спаситель прийшов у наш світ. Як особистий Спаситель Він вознісся на Небеса. Як особистий Спаситель Він заступається у Небесних дворах». – Віра, якою я живу. – С.40.
«Христос був образом сутності Свого Отця і Він прийшов у наш світ, щоб відновити в людині моральний образ Бога, щоб людина, хоч і грішна, могла через послух Божим Заповідям стати відображенням Божественного образу і характеру – прикрашена величчю Божественної краси». – Біблійний коментар АСД [з коментарів Е.Г. Уайт]. – Т.7. – С.921.
б. Яким є положення Христа стосовно ангелів?
До євреїв 1:4-6: «4 Він настільки кращий за ангелів, наскільки преславніше від них Його Ім’я, яке Він успадкував. 5 Бо кому з ангелів і коли мовилося: Ти є Мій Син, Я нині породив Тебе? Або: Я буду Йому за Отця, а Він буде Мені за Сина? 6 І коли знову вводить Первородного у світ, то каже: І хай поклоняться Йому всі Божі ангели!».
«Перший розділ Послання до євреїв протиставляє положення ангелів положенню Христа. Стосовно Христа Бог говорить слова, які не слід застосовувати до ангелів. Вони ″посилаються на служіння задля тих, хто має успадкувати спасіння″ (До євреїв 1:14), але Христос як Заступник є великим Служителем у справі викуплення. Святий Дух є Його представником у цьому світі, щоб виконувати Божественну мету, яка полягає в тому, аби дати грішній людині сили згори, щоб вона могла стати переможцем. Усі, хто уклали заповіт із Ісусом Христом, через усиновлення стають Божими дітьми. Вони очищені силою Слова, що відроджує, і ангелам доручено служити їм». – Біблійний коментар АСД [з коментарів Е.Г. Уайт]. – Т.7. – С.922.
«Якби ангел Гавриїл був посланий у цей світ, щоб прийняти людську природу і дати людям пізнання про Бога, з якою увагою вони слухали б його настанову! Припустимо, що він міг би подати досконалий приклад чистоти і святості, співчуваючи нам у всьому нашому смутку, втратах, скорботах, і що він переніс би покарання за наші гріхи, – з яким ентузіазмом ми йшли б за ним! Як ми звеличували б його…
Однак Той, Хто перевершує все, що тільки можна собі уявити, уже приходив з Небес у цей світ. Майже 2000 років тому від Божого престолу пролунав голос, що промовив незвичайні й таємничі за змістом слова: ″Жертви і приношення Ти не схотів, але Ти підготував Мені тіло... Ось іду... виконати, Боже, Твою волю″ (До євреїв 10:5, 7)». – Звеличуйте Ісуса Христа! – С.34.
2. Назвіть суттєві відмінності між Христом і ангелами.
Вівторок 2 січня
3. «ТИ МІЙ СИН»
а. Що пророкував псалмомовець про Ісуса Христа?
Псалом 2:7: «Я сповіщу Господню постанову! Господь сказав мені: Ти Мій Син, Я сьогодні Тебе породив».
Коли і як це пророцтво виконалося?
I. Під час Його втілення. До євреїв 1:6: «І коли знову вводить Первородного у світ, то каже: І хай поклоняться Йому всі Божі ангели!».
ІІ. Під час Його хрещення. Від Матвія 3:16, 17: «16 Охрестившись, Ісус відразу вийшов з води. І ось відчинилися Йому небеса, і Він побачив Духа Божого, Який спускався, як голуб, та сходив на Нього. 17 І ось, [почувся] голос з неба: Це є Син Мій Улюблений, Якого Я вподобав».
ІІІ. Під час Його воскресіння. Дії 13:33: «Бог виконав її для нас, їхніх дітей, воскресивши Ісуса, як і написано в другому псалмі: Ти – Мій Син, Я сьогодні Тебе породив»; До колосян 1:18: «Він є Головою тіла – Церкви. Він – початок, первонароджений з мертвих, щоб у всьому Він мав першість»; Об’явлення 1:5: «І від Ісуса Христа, Який є вірний Свідок, Первородний з мертвих, Владика земних царів. Йому, Котрий любить нас і омив нас від наших гріхів Своєю кров’ю».
IV. Під час Його священства. Дії 2:33: «Отже, правицею Божою був Він вознесений, обітницю Святого Духа одержав від Отця і вилив те, що ви бачите і чуєте»; До филип’ян 2:9: «Тому Бог надзвичайно звеличив Його та дав Йому Ім’я, яке вище всякого іншого імені»; До євреїв 5:5, 6: «5 Так і Христос не Сам Себе прославив, аби стати Первосвящеником, але Той, Хто сказав Йому: Ти – Мій Син, Я сьогодні породив Тебе. 6 І в іншому місці говорить: Ти – Священик навіки, за чином Мелхиседека».
б. Як Отець звертається до Сина?
До євреїв 1:7-13: «7 А щодо ангелів каже: Ти робиш духів Своїми ангелами, а палючий вогонь – Своїми слугами. 8 А до Сина: Боже, Твій престол навіки-віків, і скіпетр Твого Царства – це скіпетр справедливості. 9 Ти полюбив праведність і зненавидів беззаконня, тому помазав Тебе, Боже, Твій Бог олією радості – більше, ніж друзів Твоїх. 10 І ще: Ти, Господи, на початку заснував землю, і небеса – діло Твоїх рук. 11 Вони загинуть, а Ти стоятимеш; і всі, мов одяг, постаріють. 12 Наче накидку, згорнеш їх, – і як одяг, вони будуть замінені. А Ти – Той Самий, і рокам Твоїм не буде кінця. 13 Кому з ангелів і коли Він сказав: Сядь праворуч Мене, доки не покладу Твоїх ворогів підніжком для Твоїх ніг?».
«[До євреїв 1:4-12 цитується]. Цей вислів представляє всемогутність Господа Ісуса. Він відкриває дослідникам Біблії те, що Христос є Творцем світу і його законним Правителем. [До євреїв 1:13, 14 цитується]». – Біблійний коментар АСД [з коментарів Е.Г. Уайт]. – Т.7. – С.921.
в. Кому Єдиному слід поклонятися?
Від Матвія 4:10: «Тоді Ісус відказує йому: Іди [геть] (від Мене), сатано! Адже написано: Господу, Богові своєму, поклонятимешся і Йому єдиному служитимеш!».
«Сатана попросив Христа дати йому доказ того, що Він є Божим Сином, і в цьому випадку він мав доказ, про який просив. Він був змушений підкоритися Божественному повелінню Христа. Христос дав йому відсіч і змусив замовкнути. Сатана не мав сил протистояти категоричній відмові. Він був змушений, не промовляючи більше жодного слова, негайно припинити і відійти від Викупителя світу». – Протистояння. – С.54.
г. Коли пророк Іван хотів поклонитися ангелу Гавриїлу, яке застереження він отримав від ангела?
Об’явлення 19:10: «І я впав до його ніг, щоб вклонитися йому, та він каже мені: Гляди, не [роби цього]! Я співраб твій та твоїх братів, які мають свідчення Ісуса. Богові вклонися! А свідчення Ісуса – це дух пророцтва»;
Об’явлення 22:8-10: «8 І я, Іван, це побачив і почув. І коли почув та побачив, упав, щоби поклонитися до ніг ангела, який показував мені це. 9 Та він каже мені: Гляди, не [роби цього]! Я співраб твій і твоїх братів – пророків і тих, хто зберігає слова цієї книги. Богові поклонися! 10 І каже мені: Не запечатуй слів пророцтва цієї книги, бо час близько».
д. Чому Ісус прийняв поклоніння?
Від Матвія 8:2, 3: «2 І ось прокажений, прийшовши, кланявся Йому й говорив: Господи, коли хочеш, Ти можеш мене очистити. 3 [Ісус], простягнувши руку, доторкнувся до нього, кажучи: Хочу, стань чистим! – і він вмить очистився від прокази»;
До євреїв 1:8-10: «8 А до Сина: Боже, Твій престол навіки-віків, і скіпетр Твого Царства – це скіпетр справедливості. 9 Ти полюбив праведність і зненавидів беззаконня, тому помазав Тебе, Боже, Твій Бог олією радості – більше, ніж друзів Твоїх. 10 І ще: Ти, Господи, на початку заснував землю, і небеса – діло Твоїх рук».
«І ось Божий голос проголосив, що справедливість задовільнена, сатана переможений. Трудівники Христа, котрі борються на Землі, ″обдаровані в улюбленому [Сині]″ (До ефесян 1:6). Перед Небесними ангелами і представниками безгрішних світів їх оголошують виправданими. Де знаходиться Він, там буде і Його Церква. ″Милосердя та істина зустрінуться, правда і мир поцілуються″ (Псалом 84:11). Отець обнімає Свого Сина і дає повеління: ″І хай поклоняться Йому всі Божі ангели!″ (До євреїв 1:6)». – Бажання віків. – С.834.
3. Що нам відкрито щодо взаємин між Отцем і Сином?
Середа 3 січня
4. НЕБЕСНІ АНГЕЛИ – БОЖІ СЛУЖИТЕЛІ
а. Якою є місія Божих ангелів стосовно віруючих людей?
До євреїв 1:14: «Хіба не всі вони є духами служіння, які посилаються на служіння задля тих, хто має успадкувати спасіння?».
«Божественне служіння необхідне для того, щоб надати сили та ефективності церкві у цьому світі. Божа сім’я на землі, яка зазнає спокус і випробувань, є надто близькою для Його люблячого серця. Він наказав підтримувати зв’язок між Небесними силами та Його дітьми на цій землі. Ангели з Небесних осель посилаються ″на служіння задля тих, хто має успадкувати спасіння″, задля тих, котрі як вірні воїни беруть участь у стражданнях Христа. Христос представлений як Той, Котрий перебуває у Своїх дітях. Їх необхідно годувати їжею своєчасно. Тому між ними та Небесною церквою встановлений зв’язок. Бог піклується про створених Ним людей так, як землероб дбає про виноградник». // Ознаки часу, 14 лютого 1900 року.
б. Що обіцяно тим, котрі бояться Господа?
Псалом 34:8: «Господній ангел отаборюється навколо тих, котрі бояться Його, і визволяє їх».
«Начальства і влади на Небесах спостерігають за боротьбою, котру провадять Божі слуги за явно несприятливих обставин. Християни, згуртовані навколо прапора свого Викупителя, звершують добрий подвиг віри й отримують нові перемоги. Усі Небесні ангели служать покірному віруючому Божому народові, і, коли військо слуг Господніх співає на землі пісню хвали, її підхоплює Небесний хор, виславляючи Бога та Його Сина. Ми повинні краще розуміти місію ангелів. Важливо пам’ятати, що кожна правдива Божа дитина може розраховувати на співпрацю з Небесними істотами. Невидимі воїнства світла й сили супроводжують лагідних і покірних, які вірять Божим обітницям і покладають на них свої надії. Херувими, серафими, ангели, які силою і міццю набагато переважають людей, стоять по правиці Бога, ″всі вони є духами служіння, які посилаються на служіння задля тих, хто має успадкувати спасіння″ (До євреїв 1:14)». – Дії апостолів. – С.154.
«Прокидаючись уранці, чи відчуваєш ти свою безпорадність і потребу в силі від Бога? Чи розповідаєш ти щиро і з упокореним серцем про свої потреби твоєму Небесному Отцю? Якщо так, то Небесні ангели відзначають твої молитви. І якщо ці молитви вийшли зі щирих вуст, то коли ти перебуваєш у небезпеці вчинити ненавмисне зло і підштовхнути до того інших, знай, що ангел-охоронець, котрий знаходиться поряд із тобою, готовий будь-якої хвилини направити тебе на правильну дорогу, підказати тобі потрібні слова та надихнути тебе на шляхетні вчинки». – Вісті для молоді. – С.90.
4. Чому ми повинні бути вдячними за святих ангелів?
Четвер 4 січня
5. МОГУТНІ НЕБЕСНІ ВОЇНИ
а. Який виклик кинув Сеннахерів, ассирійський цар, Єзекії, царю юдейському?
Ісаї 36:1-8: «1 Чотирнадцятого року царювання царя Єзекії ассирійський цар Сеннахерів напав на всі укріплені міста Юдеї і захопив їх. 2 Ассирійський цар послав з Лахішу в Єрусалим, до царя Єзекії Рабшака, з потужною армією. Той зупинився біля водогону горішнього ставу на шляху через Поля Білильників (Валяльників). 3 Назустріч йому вийшли Еліяким, син Хілкії, урядник над палацом, писар Шевна та Йоах, син Асафа – літописець. 4 І сказав їм Рабшак: Перекажіть Єзекії слова великого царя – царя ассирійського: На що ти надієшся? 5 Невже вважаєш, що у війні порожні слова можуть замінити радників і силу? На кого ти надієшся, збунтувавшись проти мене? 6 Адже ти покладаєшся на Єгипет – оту надломлену палицю з тростини, яка проколює долоню кожного, хто лише обіпреться на неї. Таким є фараон, єгипетський цар, для кожного, хто на нього розраховує. 7 А якщо мені скажеш: Ми покладаємось на Господа, нашого Бога, то хіба Він не Той, заради Якого Єзекія позносив святі узвишшя та жертовники, звелівши Юді та Єрусалимові мовляв: Перед цим одним жертовником будете вклонятися?! 8 Тому краще домовся з моїм володарем, царем Ассирії. Я дав би тобі дві тисячі коней, але хіба ти знайдеш для них вершників?».
«Тепер Юдейському царству залишалося єдине – покластися на Бога. Усяка можливість допомоги з боку Єгипту була відрізана, і жодний інший сусідній народ не міг простягнути їм дружню руку.
Ассирійські воєначальники, упевнені в силі своєї дисциплінованої армії, влаштували переговори зі старійшинами Юдеї, під час яких зухвало вимагали капітуляції міста. Вимога супроводжувалася блюзнірськими висловами проти Бога євреїв. Через слабкість і відступництво Ізраїлю та Юди Боже ім’я вже не викликало страху серед народів, а стало об’єктом постійного зневажання (див. Ісаї 52:5)». – Пророки і царі. – С.352.
б. У той час коли ассирійська армія загрожувала Божому народові знищенням, до кого Єзекія звернувся по допомогу?
Ісаї 37:1-5: «1 Вислухавши все, цар Єзекія роздер свої шати, і, зодягнувшись у веретище, пішов до Господнього Храму. 2 Урядника ж над палацом Еліякима та писаря Шевну, разом зі старійшинами від священиків, – [усіх], одягнутих у веретища, – він послав до Ісаї, сина Амоса. 3 [Прибувши], вони розповіли йому, що сказав Єзекія: Цей день став днем смутку, ганьби і зневаги, оскільки прийшов час народжувати, але немає сили породити. 4 Може, Господь, твій Бог, зверне увагу на мову Рабшака, якого послав ассирійський цар, його володар, щоб ганьбити живого Бога, і покарає за слова, які чув Господь, твій Бог! А ти помолися за тих, котрі ще залишилися живими. 5 Отже, коли прийшли слуги царя Єзекії до Ісаї»;
2 Хронік 32:20: «З цього приводу палко молились як цар Єзекія, так і пророк Ісая, син Амоса, волаючи про допомогу з неба».
в. Як Господь відповів на молитви Своїх дітей у цей скрутний час?
2 Царів 19:6, 7: «6 Він їм сказав: Передайте вашому володареві те, що сказав Господь: Не бійся слів, які ти почув, і якими Мене ганьбили слуги ассирійського царя! 7 Ось Я зішлю на нього такого духа, що, почувши звістку, він повернеться у свою країну, й поляже від меча у власному краю!..»;
Ісаї 37:6, 7: «6 Він їм сказав: Передайте вашому володареві те, що говорить Господь: Не бійся слів, які ти почув, і якими Мене ганьбили слуги ассирійського царя. 7 Ось Я зішлю на нього такого духа, що, почувши вістку, він повернеться в свою країну і поляже від меча в своїй землі».
«Бог відповів на молитви Своїх рабів. Через Ісаю Він передав вістку для Єзекії: [2 Царів 19:6, 7 цитується]». – Пророки і царі. – С.354.
г. Скільки ангелів використав Господь, щоб перемогти гордого ассирійського царя?
Ісаї 37:36-38: «36 Після цього вийшов Господній ангел, і знищив у таборі ассирійців сто вісімдесят п’ять тисяч [мужів]. Вранці наступного дня декотрі піднялися, аж ось – усі були мертві. 37 Тож Сеннахерів, цар Ассирії, зняв залишки табору, і, вирушивши, повернувся в свій край і замешкав у Ніневії. 38 [Одного разу] так сталося, що коли він поклонявся в храмі свого бога Нісроха, його сини, Адраммелех і Сарецер, убили його мечем, після чого втекли в араратський край. Замість нього зацарював його син Есархаддон»;
2 Хронік 32:21: «Після того Господь послав ангела, котрий знищив усіх хоробрих воїнів, командирів і можновладців у таборі ассирійського царя, так що зганьблений і знеславлений він повернувся до свого краю. Коли ж він увійшов у капище свого бога, його вбили мечем його рідні сини».
«Визволення прийшло тієї ж ночі». – Там саме. – С.361.
5. Який урок ми можемо отримати з критичної ситуації, з якою зіткнувся Єзекія?
П’ятниця 5 січня
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ПОВТОРЕННЯ
1. Поясніть, як Творець, Котрий живе на Небі, звертається до людства на Землі.
2. Назвіть суттєві відмінності між Христом і ангелами.
3. Що нам відкрито щодо взаємин між Отцем і Сином?
4. Чому ми повинні бути вдячними за святих ангелів?
5. Який урок ми можемо отримати з критичної ситуації, з якою зіткнувся Єзекія?