Щоденні біблійні уроки
Євангелія від Павла: до євреїв
Урок 10. Перевага жертви Христа
Змінити розмір шрифту:
«Він же, принісши один раз жертву за гріхи, назавжди сів праворуч Бога, далі очікуючи, доки Його вороги не будуть покладені до підніжка Його ніг. Адже одним принесенням Він назавжди вдосконалив тих, які освячуються» (До євреїв 10:12-14).
«Павло і його товариші проповідували вчення про праведність через віру у викупну жертву Христа. Вони проповідували Христа, Який бачив безпомічний стан грішного людства і прийшов, аби викупити чоловіків та жінок. Він жив життям послуху Божому Законові і прийняв покарання за непослух людства. У світлі хреста багато людей, які не знали правдивого Бога, почали розуміти велич любові Отця». – Дії апостолів. – С.207, 208.
Додаткові матеріали для вивчення: Бажання віків. – С.156-166.
Неділя 3 березня
1. НЕЕФЕКТИВНІСТЬ ЖЕРТВОПРИНОШЕНЬ ТВАРИН
а. Чому жертви, які приносились у земній Святині, не могли забезпечити прощення гріхів?
До євреїв 10:1-4: «1 Адже Закон, маючи тінь майбутніх благ, а не сам образ речей, не може ніколи тими самими жертвами, які щороку постійно приносяться, зробити досконалими тих, які приходять. 2 Інакше вони перестали б приноситися, бо в тих, які здійснюють служіння і які раз очистилися, не було би більше жодного усвідомлення гріхів. 3 Але в них – щорічне нагадування про гріхи, 4 оскільки неможливо, щоб кров телят і козлів усувала гріхи».
«Кров тварин як викупна жертва за порушення Закону не могла задовольнити Божі вимоги. Життя тварини було менш цінним, ніж життя винної людини, тому воно не могло викупити від гріха. Ця жертва могла бути прийнята Богом тільки як прообраз жертви Його Сина…
Бог створив людину досконалою і праведною, але після гріхопадіння жодна жертва заради її викуплення не могла бути прийнятою Богом, якщо цінність приношення не перевищувала цінність життя людини в її досконалому, безгрішному стані». – Звеличуйте Ісуса Христа. – С.24.
«Система жертвоприношень вказувала на смерть Спасителя задля викуплення світу. Жертвоприношення мали втратити своє значення після того, як звершиться велика подія, на яку вони вказували протягом багатьох століть». – Бажання віків. – С.165.
1. Чому крові тварин було недостатньо для спасіння?
Понеділок 4 березня
2. ЦІЛКОМ ПРАВОМОЧНИЙ ПЕРВОСВЯЩЕННИК
а. Хто тільки міг викупити грішника і чому?
До євреїв 10:5-10: «5 Тому, входячи у світ, Він каже: Жертв і приношень Ти не схотів, але Ти підготував Мені тіло. 6 Всепалення і [жертви] за гріх Тобі не до вподоби. 7 Тоді Я сказав: Ось іду, – на початку книги написано про Мене, – щоб виконати, Боже, Твою волю. 8 Сказавши спочатку, що ні жертв, ні приношень, ні всепалень за гріхи, які приносяться, згідно із Законом, – не забажав Ти і не вподобав Собі, 9 а потім додав: Ось іду, щоб виконати волю Твою. Він скасовує перше, щоби поставити друге. 10 Згідно з цією волею ми освячені одноразовим принесенням тіла Ісуса Христа».
«Від Христа ніхто нічого не вимагав. Він мав владу віддати Своє життя і взяти його знову. Він не був зобов’язаний звершувати служіння викуплення. Христос приніс добровільну жертву. Ціна життя Христа була достатньою, аби спасти людину від її грішного становища». – Звеличуйте Ісуса Христа. – С.24.
б. Що дало Христові право бути нашим Первосвященником?
До євреїв 10:11-14: «11 І кожний священик стояв щоденно на служінні, аби багато разів приносити ті самі жертви, які ніколи не можуть усунути гріхів. 12 Він же, принісши один раз жертву за гріхи, назавжди сів праворуч Бога, 13 далі очікуючи, доки Його вороги не будуть покладені до підніжка Його ніг. 14 Адже одним принесенням Він назавжди вдосконалив тих, які освячуються».
«Непорочний Божий Син висів на хресті. Усе Його тіло було вкрите ранами. Руки, які так часто простягалися для благословення, ноги, котрі не знали втоми в служінні любові, були прибиті до хреста; колючки тернового вінка впиналися у Його царствену голову. З тремтячих уст готовий був зірватися болісний крик. Усе, що Він витерпів: кров, яка стікала з Його чола, рук і ніг, біль, котрий роздирав Його тіло, невимовні страждання, які сповняли Його душу, коли Отець відвернув від Нього Своє обличчя, – усе це нагадує кожному людському синові й дочці: це за тебе погодився Божий Син нести тягар вини, заради тебе Він переміг смерть і відчинив двері раю. Той, Хто втихомирював розбурхане море і ходив по гребенях шумуючих хвиль; Хто змушував демонів тремтіти та зціляв хвороби, відкривав очі сліпим і викликав мертвих до життя, – віддав Себе на хресну смерть і зробив це заради тебе, тому що любить тебе. Він, Котрий узяв на Себе гріхи світу, витерпів гнів Божественної справедливості, заради тебе став жертвою за гріх». – Бажання віків. – С.755.
в. Чому абсолютно невинний Христос помер на хресті?
2 до коринтян 5:21: «Того, Хто не знав гріха, Він зробив за нас гріхом, щоб ми в Ньому стали Божою праведністю»;
Ісаї 53:5, 6, 8, 11: «5 Він же був зранений за наші гріхи, був катований за наші провини. Завдяки перенесеному Ним стражданню, нам подаровано мир, – Його ранами ми оздоровлені! 6 Всі ми заблукали й розбрелися, як вівці, – кожний з нас пішов власною дорогою, та Господь поклав на Нього гріхи всіх нас… 8 Після катувань і суду Його забрали... Хто з Його покоління міг усвідомити, що Він забирається зі землі живих, і що за беззаконня Мого народу Його приречено на смерть?.. 11 Після Своїх страждань Він побачить [хороші плоди], і буде задоволений. Пізнавши Мого праведного Слугу, багато людей будуть виправдані, адже їхні гріхи Він понесе на Собі».
«Христос звершив Свою справу спасіння людей не лише через смерть на хресті. Зневага, страждання та приниження були частиною Його місії. [Ісаї 53:5 цитується]. Це покарання Христос поніс за гріхи порушника Закону; Він поніс покарання за кожну людину, і з цієї причини може викупити кожну душу, яким би грішним не був її стан, якщо вона прийме Божий Закон як стандарт своєї праведності». – Біблійний коментар АСД [з коментарів Е.Г. Уайт]. – Т.4. – С.1147, 1148.
«З Христом повелися так, як цього заслужили ми, щоб з нами поводилися так, як заслужив того Він. Христос був осуджений за наші гріхи, в яких не мав жодної частки, щоб ми могли бути виправдані Його праведністю, до якої ми непричетні; Він прийняв нашу смерть, щоб ми прийняли Його життя». – Бажання віків. – С.25.
2. Поясніть (у міру нашої здатності зрозуміти) глибину жертви Христа за нас.
Вівторок 5 березня
3. ВІЛЬНИЙ ДОСТУП ДО ПРЕСТОЛУ БЛАГОДАТІ
а. Оскільки Христос є нашим Первосвященником, як ми можемо наблизитися до престолу благодаті?
До ефесян 2:17, 18: «17 Прийшовши, Він благовістив мир вам – далеким, і мир вам – близьким; 18 так що через Нього обоє маємо доступ до Отця в одному Дусі»;
До євреїв 4:16: «Тому приступаймо сміливо до престолу благодаті, щоб одержати милість і знайти благодать для своєчасної допомоги»;
До євреїв 10:19, 22: «19 Тому, брати, маючи відвагу входити до святині через кров Ісуса… 22 Приступаймо зі щирим серцем, у повноті віри, очистивши серця від недоброго сумління, обмивши тіла чистою водою».
«Наша воля повинна повністю підкоритися Божественній волі; наші почуття, бажання, інтереси та честь повинні бути нерозривно пов’язані з процвітанням Христового Царства, з честю Його справи; нам необхідно постійно отримувати від Нього благодать, а Христос постійно прийматиме від нас подяку.
Коли встановлюється такий тісний зв’язок і спілкування, тоді наші гріхи покладаються на Христа, а Його праведність зараховується нам. Він став гріхом за нас, щоб ми стали праведними в Ньому перед Богом. Ми через Нього отримуємо право доступу до Бога; ми прийняті в Улюбленому». – Свідоцтва для церкви. – Т.5. – С.229.
«Нехай кожен із вас досліджує своє серце, очистить від скверни храм своєї душі і пильнує в молитві. Шукайте Ісуса з усією рішучістю, доки не знайдете Його. Не відступайте, доки Його любов не запанує у ваших серцях і Його Дух цілком не оволодіє всім вашим життям і не змінить ваш характер. Тоді з вірою і сміливістю ви можете наблизитися до Його престолу, знаючи, що Він почує ваші молитви». – Там саме. – С.132.
б. Яким буде результат нашого зв’язку з Христом?
До євреїв 10:23-25: «23 Непохитно тримаймося визнання надії, адже вірний Той, Хто обіцяв. 24 Будьмо уважні один до одного, заохочуймо до любові та добрих діл; 25 не залишаймо своїх зібрань, як то деякі ввели у звичку, але заохочуймо один одного, і тим більше, чим більше бачите, що наближається день».
«Ті, котрі не відчувають потреби у тому, щоб шукати зібрання святих, маючи дорогоцінне запевнення у тому, що Господь буде з ними, показують, як легковажно вони оцінюють допомогу, передбачену для них Богом». – Біблійний коментар АСД [з коментарів Е.Г. Уайт]. – Т.7. – С.934.
«Ісус стоїть у Святому Святих перед Божим лицем та заступається нас. Там Він кожну мить не перестає представляти Свій народ досконалим у Ньому. Але оскільки ми таким чином представлені перед Отцем, нам не слід зловживати Його милістю і ставати безтурботними, байдужими та потурати своїм бажанням. Христос не є служителем гріха. Ми маємо повноту в Ньому, ми прийняті в Улюбленому лише тоді, коли вірою перебуваємо в Ньому.
Ми ніколи не зможемо досягти досконалості за допомогою своїх добрих справ. Людина, яка вірою споглядає Ісуса, зрікається своєї праведності. Вона усвідомлює власну недосконалість, неповноцінність свого каяття, слабкість навіть своєї найсильнішої віри, мізерність найбільшої жертви і в смиренності йде до підніжжя хреста. Але в Божому Слові вона чує голос, звернений до неї. З подивом вона чує звістку: ″Ви в Ньому маєте повноту″. Тепер у її душі настає цілковитий спокій». – Віра та діла. – С.107, 108.
3. Що ви найбільше цінуєте в служінні Христа заради вас?
Середа 6 березня
4. ПАМ’ЯТАЮЧИ НАСАМПЕРЕД ПРО БОЖУ ДОБРОТУ
а. Яким буде результат, якщо ми знехтуємо таким великим спасінням?
До євреїв 2:3: «То як ми уникнемо [її], коли знехтуємо таким великим спасінням? Воно мало початок у проповіді Господа і було підтверджене нам тими, хто почув»;
До євреїв 10:26-31: «26 Адже коли ми добровільно грішимо після того, як одержали пізнання істини, то за гріхи немає більше жертви, 27 а є якесь страшне очікування суду і палаючого вогню, що має пожерти противників. 28 Як хто відрікся Закону Мойсея, [той] без милосердя гине при двох або трьох свідках. 29 Зважте, наскільки суворішого покарання заслужить той, хто потоптав Божого Сина, хто не пошанував крові Завіту, якою освятився, хто зневажив Духа благодаті? 30 Ми знаємо Того, Хто сказав: У Мене – помста, і Я відплачу, – [говорить Господь]. І знову: Господь судитиме Свій народ. 31 Страшно попасти в руки Живого Бога!».
«Бог діє завдяки проявам Його Духа, щоб докоряти і переконувати грішника; якщо ж дію Духа повністю відкидають, то Господь вже нічого не може зробити для такої душі. Останній засіб Божественної милості був використаний. Грішник ізолював себе від Бога, а гріх не має у собі ліків, за допомогою яких можна було б вилікуватися від нього. Не існує іншої сили, за допомогою якої Бог міг би переконати і навернути грішника. ″Залиши його!″ (Осії 4:17) – звучить Божественне повеління». – Патріархи і пророки. – С.405.
б. Чому нам слід завжди згадувати про те, як Бог спасав нас? Який приклад піонери-адвентисти залишили щодо цього?
До євреїв 10:32, 33: «32 Тож згадуйте минулі дні, коли ви, просвітившись, витерпіли великий подвиг страждань: 33 або будучи виставленими на посміховисько та знущання, або ж як спільники тих, які опинилися в такому становищі».
«Необхідно частіше згадувати про те, як Бог поводився зі Своїм народом. Як часто Господь встановлював дороговкази у Своїх стосунках зі стародавнім Ізраїлем! Для того щоб євреї не забували історію минулого, Він наказав Мойсеєві з розповідей про ці події писати пісні, щоб батьки в такий спосіб навчали своїх дітей. Євреї повинні були споруджувати пам’ятники на видних місцях і суворо оберігати їх, щоб вони залишалися для дітей наочним підручником історії Ізраїлю. Таким чином діла Провидіння та велика доброта і милість Бога, що явлені в Його турботі й визволенні Його народу, зберігалися в пам’яті євреїв. Для нас лунає заклик: ″згадуйте минулі дні, коли ви, просвітившись, витерпіли великий подвиг страждань″ (До євреїв 10:32). Для Свого народу в наш час Господь діє як чудотворний Бог. Минулу історію Божої справи потрібно частіше розповідати і молоді, і людям похилого віку. Ми повинні частіше згадувати Божу доброту і славити Його за Його чудові діла». – Свідоцтва для церкви. – Т.6. – С.364, 365.
«Посилаючись на наш минулий досвід, ми дотримуємося настанови апостола до євреїв: [До євреїв 10:32, 33 цитується].
Наше життя тісно пов’язане з Божою справою. Ми не маємо якихось інших інтересів. І коли ми бачимо, що, незважаючи на скромний початок, справа повільно, але впевнено зміцнюється і розвивається, коли ми бачимо успіх справи, заради якої стільки працювали, страждали і ледь не пожертвували своїм життям, хто може перешкодити чи заборонити нам хвалитися в Бозі ? Ми цінуємо досвід, набутий у цій справі, бо вклали у нього все, що мали». – Там саме. – Т.3. – С.319.
4. Чому нам слід згадувати минулі досвіди з нашого релігійного життя?
Четвер 7 березня
5. БЕЗПЕЧНІ ШЛЯХИ
а. Як ми можемо бути в безпеці на шляху до вічного життя?
До євреїв 10:35-39: «35 Тому не залишайте вашої відваги, оскільки вона варта великої нагороди. 36 Вам потрібна терпеливість, щоб виконати Божу волю і одержати обітницю. 37 Адже ще трохи, дуже недовго – і прийде Той, Хто йде, – і не забариться. 38 Праведний Мій житиме вірою, а коли відступить, то Моя душа не матиме вподобання в ньому. 39 Ми ж не з тих, які відступають на загибель, але з тих, які вірять для спасіння душі».
«Той, хто вдягається у всеозброєння, не може хвалитися перемогою, бо йому ще належить боротися і здобути перемогу. Той, хто витерпить до кінця, буде спасенний… Якщо ми не просуваємося від перемоги до перемоги, душа повернеться назад, до загибелі. Ми не повинні висувати жодних людських стандартів, за допомогою яких можна оцінювати характер. Ми бачили достатньо того, що люди називають досконалістю тут, на землі. Святий Божий Закон – ось єдине мірило, за яким ми можемо визначити, чи йдемо ми Його шляхом чи звернули убік. Якщо ми не коримося Законові, то наш характер не узгоджується з моральним принципом Божого правління, і говорити в цьому випадку: ″Я спасенний″ – означає говорити неправду. Не може бути спасенним порушник Божого Закону, який є основою Його правління на Небі та на землі». – Вибрані вісті. – Кн.1. – С.315.
б. Якими є основні характеристики Божого народу в ці останні дні?
Об’явлення 12:17: «Тож змій розлютився на жінку і пішов воювати з рештою її нащадків, які зберігають Божі заповіді й мають свідчення Ісуса»;
Об’явлення 14:12: «Тут терпіння святих, які бережуть Божі заповіді та віру Ісуса!».
«На землі є лише дві групи людей – ті, котрі знаходяться під поплямованим кров’ю знаменом Ісуса Христа, і ті, котрі перебувають під чорним знаменом повстання». – Рукописи. – Т.14. – С.161.
«У цей час церква повинна зодягнутися в свої прекрасні шати: ″Христос – наша Праведність″. Існують чіткі відмінності, які необхідно відновити та продемонструвати світові, звеличивши Божі Заповіді та віру Ісуса». – Християнські досвіди та вчення. – С.207.
«Віра в силу Христа спасти нас назавжди, цілком і повністю – це і є віра Ісуса». – Вибрані вісті. – Кн.3. – С.172.
5. Що сьогодні багато людей не розуміють про спасіння?
П’ятниця 8 березня
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ПОВТОРЕННЯ
1. Чому крові тварин було недостатньо для спасіння?
2. Поясніть (у міру нашої здатності зрозуміти) глибину жертви Христа за нас.
3. Що ви найбільше цінуєте в служінні Христа заради вас?
4. Чому нам слід згадувати минулі досвіди з нашого релігійного життя?
5. Що сьогодні багато людей не розуміють про спасіння?